Nie powinno zapominać się o artystach starszych datą. Nawet jeśli oni sami uważają, że ich czas już dawno przeminął. Czy na pewno przeminął? Tak wielu artystów zostało docenionych dopiero po śmierci. Przykłady można mnożyć, a oto kilku z nich: Vincent van Gogh, Johannes Vermeer, Claude Monet. Jako galeria chcemy, aby grupa starszych twórców była nadal widoczna w przestrzeni artystycznej.
Prezentację tę zaczynamy od Hieronima Kozłowskiego, gdyż jest on perłą spośród twórców współpracujących z Krakowskim Magazynem Sztuki. Ma on najliczniejszy dorobek oraz najdłuższą historię na artystycznym rynku. Ponadto mamy z nim stały kontakt. Członek ZPAP, wyróżniony złotą odznaką za swoją twórczość w roku 2022r, były wykładowca na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – persona wybitna. Marcin Heretyk, założyciel Krakowskiego Magazynu Sztuki ma stały kontakt z Hieronimem, znają się oni od czasów, gdy młody Marcin pracował jeszcze w sklepie plastycznym w Krakowie. Hieronim był jego stałym klientem.
Twórczość Kozłowskiego można podzielić na trzy etapy. Z pierwszego etapu, od lat 50 do lat 90 ubiegłego wieku, pochodzi najwięcej prac artysty. Tworzył on w najróżniejszych technikach znanych na tamte czasy. W latach 60. artysta maluje głównie w technice taszyzmu oraz action painting. Często poddaje swoje prace doświadczeniom, korzysta, chociażby z lakierów, eksperymentuje z formą i treścią. I tak w przypadku obrazów fumage wykorzystuje dym ze świecy do okopcenia warstwy malarskiej.
Miał on wiele wystaw a na świecie, ale swojej twórczości raczej nie prezentował w galeriach polskich, ponieważ one po prostu nie istniały. Nad naszym krajem ciążył bat komunizmu, dlatego Kozłowski działał w polskim podziemiu twórczym. Jego obrazy z tamtych lat najczęściej zdobią szkoły, ASP czy prywatne kolekcje krytyków. Prace te pochodzą ze zbiorów kolekcji założyciela Krakowskiego Magazynu Sztuki, Marcina Heretyka oraz z depozytów szkolnych liceum plastycznego na ulicy Mlaskotów i pracowni samego artysty.
Od lat 90 Hieronim tworzy prace w stylu współczesnym. Trzecim etapem w jego artystycznej działalności jest praca graficzna. Od 2000 r. po dziś dzień ze względu na wiek i problemy zdrowotne, artysta zmuszony jest pracować głównie na telefonie i tablecie. Nie ulega jednak wątpliwości, że jego prace są oryginalne, wyjątkowe i przepełnione emocjami artysty, czasem sensualne i odważne, co nawet współcześnie jest bardzo pozytywnie oceniane przez krytyków. Mimo to Hieronim ze względu na wiek wycofuje się z życia artystycznego, ponieważ uważa, że jego czas przeminął. Jego brak będzie ogromną stratą dla rynku sztuki i pora, abyśmy mu to udowodnili!
Kliknij tutaj: HIERONIM KOZŁOWSKI, aby zapoznać się z pracami artysty


